TETOVÁNÍ – FÁZE HOJENÍ

Tetování - Fáze hojení

Obecně lze hojení tetování rozdělit do čtyř fází. Samotné hojení pak v prvních dnech po aplikaci lze rozdělit na suché (bez krycí folie/ za použití pouze potravinářské folie) a mokré hojení (pod speciální ochrannou folií).

Týden 1

První fáze trvá od 1. dne (dne tetování) do přibližně 6. dne po aplikaci. Jedná se tedy v podstatě o celý první týden. V prvních dnech je důležité myslet na to, že TETOVÁNÍ JE OTEVŘENÁ RÁNA a je potřeba k ní tak i přistupovat, držet ji čistou a sterilní. Bez antibakteriálního mýdla se během celého hojení neobejdete.

Vaše tělo bude reagovat na „zranění“ kůže: během prvního dne můžete cítit únavu, ospalost, později můžete zaznamenat zarudnutí, výtok tkáňového moku, horkost, otok nebo pocit mírného pálení.

Že to zní strašně? Ale tak horké to není, nebojte. Vaše imunita si s „poraněním“ kůže rychle poradí a už od 3. dne se tetování začíná pěkně „zatahovat“, objeví se stroupky (což je v pořádku) a na „ráně“ se začne tvořit nová vrstva kůže.

3. týden až 8. týden

Tetování už je poměrně hezky zatažené a svědění by mělo přejít. Také by měly vypadat poslední stroupky. Tetování se může nyní zdát méně „živé“, než se jevilo ihned po aplikaci. Příčinou je ale vrstva kůže, která se na něm vytvořila. Výsledný vzhled a barva tetování se ustaluje až 2 měsíce.

I když už je tetování úplně zahojené (cca po 2 měsících od aplikace), je dobré o něj i následně pečovat. Dlouhodobá péče o tetování zahrnuje hydrataci kůže (ideálně krémem s obsahem vitaminu E) a chránění před sluncem minimálně faktorem SPF 30, ideálně faktorem 50.

*Každý zákazník u mě ve studiu dostává při odchodu hojivou folii Suprasorb na 3 dny, která napomáhá hojení, nepustí do rány nečistoty a přitom je krásně průhledná.

**A kromě slovního poučení o péči také stručnou „Příručku péče o tetování“ – protože opakování matka moudrosti.

Týden 2

V této fázi se může objevit svědění v okolí tetování a odlupování stroupků. Přirozeného odlupování stroupků se nemusíte obávat – je to běžná součást hojení a inkoust zůstává, kde má, i když to chvílemi vypadá, že se část z něj odlupuje. Zabraňte však mechanickému odstranění strupů (škrábání, loupání, strhnutí oblečením apod.) – to by mohlo výsledný vzhled poškodit.

Hydratační krém nebo mast doporučený tatérem nebo lékařem může pomoci udržovat pokožku kolem tetování hydratovanou a zmírnit tak svědění. Nemělo by se však přehnaně kůži „máčet“, aby nedošlo k mokvání.